A legalább három munkanap kiesést okozó munkabalesetek száma Magyarországon folyamatosan növekvő tendenciát mutat. Így a munkáltatóknak van még mit tennie ezen a téren. Hogy eleget tesznek-e, ezt hivatott ellenőrizni a hatóság. A munkavédelmi törvény 2020. január 1-vel újra módosult – ez mit jelent a munkáltatók számára? És milyen jogorvoslati lehetőségekkel élhetnek a vállalkozások a hatósági döntésekkel szemben? Mindezekről beszél részletesen a HR Portal ellenőrzés konferenciáján Dr. H. Nagy Judit, a munkavédelmi képzéssel-tanácsadással foglalkozó Alemona Hungary stratégiai vezetője.
Hogyan juthatunk ingyen munkavédelmi audithoz?
– Egy munkavédelmi hatósági ellenőrzés akár előnyökkel is járhat. A munkavédelmi felügyelők a hatályos jogszabályok alapján végzik az ellenőrzést, a munkahelyi egészség és biztonság szempontjából a legkülönbözőbb ismeretszintű és felkészültségű vállalkozásoknál szerzett tapasztalataikra is építve. Ezek a tapasztalatok szólhatnak persze jó megoldásokról, de a hiányosságok, kisebb-nagyobb hibák hol ügyes, hol kevésbé ügyes leplezése, „kimozgása” jellemzőbb mozzanat. Helyszíni ellenőrzésük így egyfajta ingyenes compliance felmérésként vagy tanácsadásként is felfogható. Akkor elég csak felpróbálnunk a szemüvegüket? Azért nem egészen…
Most akkor lesz vagy nem lesz fellebbezési lehetőség a munkavédelmi hatóság döntése ellen?
– A jogorvoslati kérelem lehetősége és feltételei többször változtak a közelmúltban, és nem kis változásokról beszélünk. 2016 végéig a munkavédelmi hatóság szakmai irányító szervéhez – az akkori Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Főosztályához – kerültek másodfokon a területi kormányhivatalokban hozott, megfellebbezett elsőfokú döntések. 2017. január 1-jétől viszont egyfokúvá váltak a munkavédelmi hatósági eljárások, fellebbezés helyett bírósági keresetet lehet csak benyújtani, a másodfokú eljárás megszűnt. 2020 márciusától ismét módosul a közigazgatási perrendtartás, de egyáltalán nem egyértelmű, hogy milyen jogokat ad a felügyeleti szerveknek, vagyis, ismét aktuális a kérdés, milyen jogorvoslati lehetőségekkel élhetnek a vállalkozások a hatósági döntésekkel szemben?
Teljesíthető-e a munkáltató expozíciós kivizsgálási kötelezettsége egészségügyi adatok sérelme nélkül?
– 2020. január 1-től módosult a munkavédelmi törvény. Az új szabályozás a munkáltatót kötelezi minden fokozott expozíciós eset kivizsgálására és a részletes adatok beküldésére a hatóság számára. Ugyanakkor nem módosult az egészségügyi adatok kezeléséről szóló törvény. Felmerül a kérdés, hogyan egyeztethető össze a kötelezettség teljesítése az egészségügyi adatok védelmével.
H. Nagy Judit
Forrás: hrportal.hu