A vállalatok egyre inkább kiterjedt hálózatokban működnek (alvállalkozók, beszállítók, logisztikai partnerek, viszonteladók stb.). Feladataik sikeres ellátása csak a felek aktív együttműködésével lehetséges. A vállalkozói, beszállítói hálózatok, láncolatok nagyon gyakoriak az építőiparban, vendéglátásnál, karbantartási és takarítási ágazatokban, de felsorolni is nehéz lenne, hogy mely egyéb ágazatokban még. A munkahelyeken az együttműködés nehézkessé válhat az olyan különbözőségek miatt, mint például az eltérő munkastílus, beosztások, vállalati kultúra, veszélyességi tényezők, a kockázatok megítélése.
Bár nehéz számszerűsíteni, de tapasztalatokkal, esettanulmányokkal jól alátámasztható, hogy a működő vállalkozói láncolatok hatással vannak a munkakörülményekre és a HSE minőségére, amelyet számtalan mechanizmus okozhat. Első helyen említendő, hogy a vállalkozói személyzet nagyobb veszélyben van az adott munkahelyen a helyismeret hiánya miatt, mint az állandó munkavállalók. Emellett a vállalatok gyakran kiszervezik a veszélyesebb tevékenységeket külsős specialistáknak. Ebben az esetben a feladat nem megfelelő előkészítése, a munkamódszer helytelen megválasztása, esetleg a munkakörülmények helytelen felmérése az elfogadhatónál lényegesen nagyobb veszélyhelyzetet okozhat. Ez a koordináció a különböző vállalatok között, azok tevékenységeinek kölcsönhatása, a kockázatok eltérősége kiemelkedően fontossá teszi a vállalkozói láncok és hálózatok megfelelő menedzselését.
Az érintett felek közötti szoros együttműködés, a biztonságosnak ítélt vállalkozók (alvállalkozók) kiválasztása, emellett kompetenciáinak pontos felmérése és értékelése, HSE szempontból történő átvizsgálása kiemelt fontossággal bír már a szerződéskötést megelőző szakaszban is. Sok kapcsolódó értekezés foglalkozik a vállalkozói- és az ellátási láncok összefüggéseivel és ezek munkavédelemre gyakorolt hatásival, amelyek gyakori tanulsága, hogy a HSE-t sok helyen még mindig nyűgnek, mintsem lehetőségnek tekintik, így elengedhetetlen az elkötelezett megrendelő részéről egy egészséges mikro-menedzsment az alvállalkozói HSE teljesítmény javítása érdekében. Ahol nyűg a HSE, ott nagy valószínűséggel a minimális HSE tudás áll rendelkezésre, vagy megfelelő HSE tudás esetében az erőforrások ráfordításának hiánya vezet alacsony HSE teljesítményhez. A másik véglet, ahol a HSE kötbérek hajszolása van a megrendelő szeme előtt, ami sokszor nem a HSE megfelelőséget, hanem az ajánlati árak indokolatlan emelkedését vonhatja maga után.
AJÁNLATKÉRÉS
Amennyiben szolgáltatásaink felkeltették érdeklődését, kérjen személyre szabott ajánlatot! Az űrlap kitöltésével semmilyen kötelezettséget nem vállal, adatait bizalmasan kezeljük harmadik félnek nem adjuk ki.